Quantcast

Home / Pricing

Pennies per user per day

Edsby isn’t free. But it only costs about a penny per student per day. So essentially you get a year of great service for about the cost of a single latte per student per year. That’s hard to beat.

Teachers and staff are the same low price

We work hard to keep the price of Edsby for teachers, principals, administrators and other staff at the same low price as students. Edsby costs less than what it costs to buy a teacher a single paper gradebook per year.

Accounts for family members are free

Edsby wants to maximize family engagement in childrens’ education, so Edsby access is completely free for parents, guardians, and other family members who may be helping out, such as aunts, uncles and grandparents. Add as many as you like – there’s no charge.

The Fine Print

Billing is done at the start of your school year. Semi-annual or monthly billing options may be available for your site; talk to your Edsby sales representative. There is a minimum usage fee billing of $4995 per year. Customization, configuration and training services are not included; these services can be provided on an hourly or daily rate or through a SmartStart package that provides a bundle of services at an attractive price.

Request Info